Második védelmi célkitűzés: Alapok

Menekülési útvonalak biztosítása

A tűz áldozatainak kb. 95 %-a a füst miatt hal meg. Tűz esetén az embereket evakuálni kell az épületből, ezért a menekülési és mentési útvonalaknak minden körülmény között füst és tűzmentesnek kell maradniuk. A menekülési és mentési útvonalak központi ütőerek az épületben, és ezért minden körülmény között használhatónak kell maradniuk.

A menekülési és mentési útvonalak alapvetően tűzterhelés nélküli helyiségek, ami azt jelenti, hogy neméghető vagy nehezen égő építőanyagokból készülnek, hogy megakadályozzák a tűz terjedését. A határoló építményszerkezetek tűzállóságát jogszabály írja elő. A lépcsőházaknak és a lépcsőtől a külső kijáratig összekötő helyiségeknek tűzállónak kell lenniük, a tűzállóságot jogszabály írja elő.

Biztosítani kell, hogy ezek az utak tűz esetén használhatóak legyenek. Az evakuálás mellett a menekülési és mentési utak a helyi tűzoltók beavatkozására is szolgálnak.

Mivel a legtöbb folyosón találkozik az összes intalláció - elektromos, szaniter, szellőztető és légkondicionáló - , a kivitelezés különleges eset. A villamos energia a tűz egyik leggyakoribb okozója, amely felelős az éghető anyagok, például kábel- és cső szigetelés begyulladásáért. A szakszerűen kivitelezett villamos berendezés a helyesen megválasztott vezetékkeresztmetszettel, a megfelelő védelemmel és a kábelhúzás során keletkező rongálás elkerülésével veszélytelen. A kábelek és vezetékek helytelen elhelyezése és méretezése vagy a szigetelés károsodásának következtében bekövetkezett túlzott felmelegedés gyakran tűzhöz vezet.

Németországban a menekülési útvonalon a következő kábelek telepítése megengedett (más országokban eltérő szabályozás lehetséges):

  • Egyes, akár egymás mellett elrendezve, teljesen vakolva
  • Szilárd épületrészekben mart horonyban, 15 mm vakolat borítással vagy 15 mm vastag, nem gyúlékony panelekkel borítva
  • Könnyű válaszfalakon belül, de csak az erre a válaszfalra szerelt fogyasztók ellátására

Az elektromos vezetékek szabadon is elhelyezhetők, ha kizárólag a helyiségek és folyosók ellátására szolgálnak, vagy ha nem gyúlékonyak. Azonban, a gyakorlatban ilyen vezetékek nem fordulnak elő.

A rögzítéshez neméghető anyagokból (acélból) készült kábeltálcákat vagy védőcsöveket kell használni. Ennek megfelelően acéldübeleket használnak a rögzítéshez.

Telepítések könnyű válaszfalakba

A menekülési és mentési útvonalakat gyakran könnyű válaszfalakkal határolják. A fém tartóprofilokból álló falakat mindkét oldalukon két réteg 12,5 mm vastag gipszkartonnal kell lezárni. A tűz- vagy zajvédelmi követelmények megfelelően a kettő közötti tér kőzetgyapottal is kitölthető. Ez a kialakítás 30 perces tűzállóságot is biztosíthat.

A fémprofilok bemélyedéseit kábelek vezetésére használják. Ha a könnyű válaszfalakba kapcsolókat vagy aljzatokat építenek be, akkor szerelvénydobozokat használnak. A szerelvénydobozok az egyik oldalon különösebb intézkedések nélkül használhatók. A falon belüli kőzetgyapot 30 mm vastagságúra összenyomható. A szabványos szerelvénydobozok átellenes beépítése nem megengedett a tűzgátló falakba. Ebben az esetben speciális tűzvédelmi szerelvénydobozokra van szükség, amelyeket teszteltek ehhez az alkalmazáshoz.

Alkalmazás a födémközi tartományban

Ha a teljes építési technológiát a folyosókra helyezik, akkor nem ritka függesztett tűzvédelmi mennyezetek alkalmazása. A tűzterhelésre bevizsgált rendszerek a födémközi szerelést tűzállóvá teszik. Kábeltűz esetén is használhatóak maradnak a menekülési és mentési útvonalak. Biztosítani kell azonban, hogy az álmennyezettet ne érje mechanikus igénybevétel, pl. a kábelek vagy a kábeltartó-szerkezet egyes részeinek leesése esetén. A tűzvédelmi álmennyezetek alulról is ellenállnak a tűznek, így megakadályozzák a tűz terjedését a folyosó hosszanti irányában.

A tűzvédelmi tulajdonságokkal rendelkező álmennyezetek (tűzvédelmi álmennyezetek) általában rendelkeznek tűzállósági osztállyal. Különböző gyártók és szolgáltatók léteznek. Tartórendszerek esetében azonban a tűzvédelmi mennyezetek fölötti helyzet némileg eltér. Annak érdekében, hogy praktikus és egyben megfelelő megoldásokat tudjunk kínálni a felfüggesztett tűzvédelmi mennyezetek fölötti elektromos telepítéshez, tűzvizsgálatokat végeznek a DIN 4102-12. és -4. alapján.

Az alábbiakon végeznek vizsgálatokat:

  • Kábeltartó rendszerek fali és mennyezeti szereléshez
  • Csoportos kábelrögzítés falon és mennyezeten
  • Kábelrögzítők mennyezeti szereléshez
  • Mennyezeti tartó mennyezeti szereléshez
  • Huzalrendszerek kábeltálcák rögzítéséhez

A szerkezetek többnyire acélból készülnek, mivel neméghető anyagok használata szükséges. A rögzítő dübelek is ez alá a szabályozás alá esnek.

Tűz esetén a födémközi szerkezetek következő követelményeit ellenőrizzük:

  • Nagy mechanikai terhelhetőség
  • A tartószerkezet stabilitása
  • A tartószerkezet rendszer deformitása

A vizsgálatokat a standard hőmérséklet-idő görbe (ETK) segítségével hajtjuk végre. Ezzel szimuláljuk az álmennyezet feletti tüzet. A tűzállóság időtartamát a legtöbb esetben 30 percre tervezik, különleges esetekben 90 percre is. A vizsgálatok alapján különböző kijelentéseket tehetünk a kivitelezési követelményekre vonatkozóan pl. a tűzvédelmi álmennyezet és a kábeltartó szerkezet közötti minimális távolságra vonatkozóan.

A tűzvédelmi mennyezetek feletti kivitelezésre nincs vizsgálati szabvány, ezért osztályozás nem lehetséges. A vizsgálati kritérium a tartórendszerek hőhatás miatt bekövetkező deformációja valamint esetleges leszakadása. A vizsgálatokat nem szükséges akkreditált vizsgáló intézetnek elvégeznie, hanem alapvetően a gyártó végezheti és dokumentálhatja azokat. A gyártó dokumentációjának tartalmaznia kell az összes releváns paramétert, például a maximális mechanikai terhelést, az alátámasztást, a biztonsági intézkedéseket és a deformációs viselkedést. Ez azt jelenti, hogy egy ilyen rendszer megfelel a jogi-műszaki követelményeknek.

Az OBO minden elhelyezési módot a DIN 4102-12 szempontrendszere alapján tesztelt. Vizsgálták a tűzvédelmi mennyezetek feletti mechanikai stabilitást és rögzítették a deformációs viselkedést. A Braunschweig Anyagvizsgáló Intézet tűzvizsgálati jelentései és az OBO Bettermann tesztjelentései dokumentálják a telepítési változatok stabilitását és deformációs viselkedését, egyúttal egyértelműen bemutatják az így tesztelt rendszerek használhatóságát.

A következő eljárással lehet kiválasztani a megfelelő kábeltartó-szerkezetet a nagy kábelterhelések tűzálló rögzítéséhez:

  • Kábeltérfogat meghatározása
  • Helyszükséglet megállapítása
  • A tűzvédelmi álmennyezettől mért távolság meghatározása.
  • Bevizsgált elhelyezési mód kiválasztása

Ennek eredményeként kevés kábel ersetén csoportos kábelrögzítők, kábelbilincsek és mennyezeti konzolok jöhetnek szóba. A kábeltartó-rendszereket nagy kábelterhelésekhez kell használni.

Meglévő rendszerek

A meglévő szerkezetekben ellenőrizni kell a felhasznált alkatrészeket: Végig acél alkatrészeket és acél dübeleket használtak? A kábeltálcák megbízhatóan vannak összekötve? Az alátámasztási távolságok hasonló-e a tesztelt rendszerekével? Ezen alapvető követelmények teljesülése esetén a meglévő rendszerek megtarthatók. Elég lehet további rögzítési pontokkal kiegészíteni, hogy elkerüljük a leszakadást ill. a túlzott deformálódást tűz esetén. Felszerelhetők utólag pl. profilsínek és menetes szárak.

FIGYELEM: A bevizsgált födémközi rendszerek nem felelnek meg a működőképesség-megtartás követelményeinek!

Szerelés padló alatti rendszerekben

Németországban az M-SysBöR irányelvet kell alkalmazni a padló alatti rendszerek tűzvédelmi intézkedéseire. Ezt a vezetékrendszerkre vonatkozó (MLAR) irányelv kiegészítésének kell tekinteni, mely a menekülő és mentő útvonalakon kialakított padló alatti rendszerrel foglalkozik. De az épületek egyéb helyiségeiben is lehetnek erre vonatkozó követelmények.

Rendszerpadlók használata lépcsőházakban, lépcsőházak és szabadba vezető kijáratok közötti helyiségekben, folyosókon és egyéb helyiségekben megengedett. Füstmentes lépcsőházakban alkalmazásuk tilos. Az irányelv alapján megkülönböztetünk ürege- és álpadlókat.  Miközben az üreges padlók maximum 200 mm magas üregeket tartalmazó esztrihből készülnek, az álpadlókat tartószerkezeten elhelyezett előregyártott lapok alkotják. Menekülési és mentési utakon legtöbbször öntött padlót alkalmaznak. Amennyiben itt padlóalatti rendszereket alkalmaznak villamos ellátáshoz, ezeknek a csatornáknak bizonyos követelményeket teljesíteniük kell. Ezekben a terekben csak szervíznyílások engedélyezettek.

A rendszerpadlók esetében a menekülési és mentési útvonalakon kívül csak kevés igény merül fel a tűzvédelem vonatkozásában. A rendszerpadló alatti tűzterhelést figyelembe kell venni. Az 500 mm-nél magasabb álpadló esetében a tartószerkezetnek legalább 30 perces tűzállósággal kell rendelkezni. Ezzel megakadályozható, hogy a beavatkozó tűzoltó a padlóba beessen. Azokat az álpadlókat, amelyek szellőztetésre is szolgálnak, füstérzékelővel kell ellátni. Adott esetben ki kell kapcsolni a szellőzőrendszert. Azért, hogy a villamos installáció által okozott tűz lehetőségét csökkentsük, az álpadló alatt a vezetékeket tűzvédelmi csatornában helyezzük el. Ezek a minősített csatornák tűz esetén gondoskodnak arról, hogy a tűz és a füst az álpadlóban ne terjedhessen akadálytalanul.

Esztrichfedésű padló alatti csatornák

Ha a menekülési és mentési útvonalakon esztrichhel fedett csatornák vannak, az ellenőrző nyílások burkolatát neméghető építőanyagokból kell készíteni, és szorosan kell lezárni. Belső szerelvények, pl. aljzatok vagy adatátviteli csatlakozók itt nem engedélyezettek.

Nyitott csatornarendszerek

Nyitott csatornarendszerekben a burkolatokat szintén neméghető anyagokból kell készíteni, pl. acéllemez fedél, mely tömítéssel füstmentesen lezárt. A tömítés lehet gumi, aminek tűz esetén az installált csekély mennyiség miatt nincs negatív hatása. Belső szerelvények, pl. aljzatok vagy adatátviteli csatlakozók itt nem engedélyezettek.

Építőlemezzel történő burkolás

A tűzterhelések biztonságos körülhatárolásának egyik lehetősége, a berendezések speciális építőlemezekkel történő beburkolása. Ezért pl. a teljes kábeltartó rendszert tűzvédelmi lemezekkel burkolják. Ezt a fajta megoldást elég gyakran használják a régi épületekben. A lemezeket azonban nem szabad mechanikai terhelésnek kitenni, ezért a lemezeken belüli beépítéseket tűzálló módon kell rögzíteni. A beburkolást gipszkarton-szerelők és szigetelők végzik az építkezésen, jelentős idő-, munka és anyagkaszükséglettel. Ezeknek a szerkezeteknek alkalmazási engedéllyel kell rendelkeztniük. Ezt általában az Építőipari Anyagvizsgáló Intézet általános építésfelügyeleti vizsgálati tanúsítványa igazolja.

Kábel elhelyezés tűzvédelmi csatornákban

Az OBO tűzvédelmi kábelcsatornái már régóta beváltak a menekülő és mentési útvonalakon. A csatornák megvédik a menekülési és mentési útvonalakat a kábeltűz hatásaitól, amelynél nagy mennyiségű sűrű, fekete füst keletkezik. Ezeknek a változatoknak a méretei egyrészt az említett konstrukciótól, és a tűzállósági osztálytól is függenek.

Vizsgálatok és a felhasználhatóság igazolása

A tűzvédelmi csatornákat független anyagvizsgálató intézetben tesztelik. A villamos vezetékek a csatornán belül elégnek. A vizsgálati szabvány szerint osztályozott teljes idő alatt sem tűz, sem füst nem távozhat a csatornarendszerből. Kábelkivezetéseket is ellenőrzik. Így igazolható, hogy a csatornában lévő tűzterhelés hatékonyan lezárt, és hogy a tűzvédelmi csatorna biztonságos védelem a menekülési és mentési útvonalakon. A menekülési és mentési útvonalakon használt tűzvédelmi csatornák Németországban a DIN 4102 11 szabványnak megfelelően I-csatorna besorolással rendelkeznek. Különböző tűzállóságű kivitelben létezik, I30-tól I120-ig.

Kivitelek

A PYROLINE® tűzvédelmi csatornák különböző kivitelben és osztályozási kombinációkban kaphatók:

  • PYROLINE® Rapid, BSKM - I 130-I120 tűzállósági osztályig
  • PYROLINE® Con D/S, BSK(H) 09 típus – I90 tűzállósági osztály és E30 tűzállóság
  • PYROLINE® Con D, BSK 12 típus – I120 tűzállósági osztály és E90 tűzállóság
  • PYROLINE® Fibre Optics, BSKF típus – E90 tűzállóság optikai kábelekhez
  • PYROLINE® Sun PV, BSKP típus - I130 tűzállósági osztály, napelemes rendszerekhez

Minden csatorna a DIN 4102-11. szabványnak megfelelően bevizsgált a tűzterhelés körülhatárolására. A BSK (H) 09 és a BSK 12 beton csatornák, a DIN 4102-12. szabvány alapján tesztelték és működőképesség-megtartáshoz (tűzálló kábelrendszer kialakításához) engedélyezték.

Tartószerkezetek tűzvédelmi csatornákhoz menekülési és mentési útvonalakon

A menekülési és mentési útvonalakon elhelyezett tűzvédelmi csatornák tartó rendszereinek szinte kizárólag a kábel és a csatorna súlyát kell tartaniuk. Tűz esetén sem a tartórendszerek, sem az alkalmazott dübelek nincsenek magas hőmérsékletnek kitéve. A kábeltűz a csatornán belül marad. Ezért a „hideg” állapotra vonatkozó terhelhetőségi értékek kielégítőek. Mindazonáltal javasolt tűzvizsgálattal rendslkező tartószerkezeteket és dübeleket használni, mivel ezek biztonság szempontjából fontos rendszerek.

Kiválasztási segédlet

A megfelelő tűzvédelmi csatornarendszer kiválasztásához először a következő kérdésekre kell válaszolni:

  • A csatornának védenie kell-e a menekülési útvonalat a kábeltűz hatásaitól?
  • Óvnia kell a csatornának a biztonság szempontjából fontos villamos kábeleket a tűztől?
  • Száloptikai kábelről van szó, amelyet tűztől védve kell elhelyezni?
  • A lefektetett kábelek egyenáramú kábelek-e a napelemes rendszerek számára?

A várható kábelmennyiség meghatározása után kiválasztható a megfelelő csatornaméret. Figyelembe kell venni a rendelkezésre álló telepítési helyet: a külső méretek és a térfogat közötti kapcsolat a fő tényező ebben a döntésben. A tűzvédelmi csatornák 90% -át menekülési és mentési útvonalakon használják. Az utóbbi években azonban egyre elterjedtebb, hogy a kábelek külső tűz elleni védelmére is használják.

Menekülési és mentési útvonal

Védelem a kábeltűz hatásaival szemben a menekülési és mentési útvonalak biztonságos használata érdekében

Tűzvédelmi kábelcsatornaTípus "I" osztály [perc]szerelés
közvetlenfüggesztett
PYROLINE® Sun PVBSKP 0460630

PYROLINE® Con D

BSK 09...90x
PYROLINE® Con SBSKH 09...90x

PYROLINE® Con DBSK 12...120x
PYROLINE® RapidBSKM...120

 

Tűzállóság –

A biztonsági szempontból fontos berendezések energiaellátásának fenntartása

Tűzvédelmi kábelcsatornaTípus"E" osztály [perc]szerelés
közvetlenfüggesztett
PYROLINE® Con DBSK 09...30

x

PYROLINE® Con S

BSKH 09...30x

PYROLINE® Con D

BSK 12...

90

x

PYROLINE® Fibre OpticsBSKF 080890x

PYROLINE® Fibre Optics

BSKHF 080890x

 

Oktatási videók menekülési útvonalakhoz

Egyszerűen bemutatott, teljes körű védelem. Útmutatóinkból megtudhatja, hogy mi a második védelmi célkitűzés.